Český ráj

Oblast, v níž se stýkají krajiny čtyř tváří – krajina pískovcových skal, krajina vulkanických kuželů, krajina Podkrkonoší a krajina polabských rovin.  

Na okraji Českého ráje lze zde navštívit zříceninu středověkého skalního hradu Valečov. Hrad ze dřeva založili po roce 1300 ve skalách Valečovští z Valečova. Další zajímavostí jsou Drábské světničky  zřícenina skalního hradu.  Skalní pevnost byla vybudována na severozápadním okraji náhorní planiny zvané Hrada v oblasti Příhrazských skal v nadmořské výšce okolo 370 m n. m. (86–141 m nad tokem řeky Jizery).

V Českém ráji leží jeden z nejvyhledávanější středověký gotický hrad Kost. Postavil jej někdy před rokem 1349 Beneš z Vartemberka. Jako jeden z mála našich hradů je umístěn nikoliv na kopci, ale v údolí na pískovcovém ostrohu. Dodnes je velice zachovaný. Je soukromým majetkem českého hraběcího rodu Kinský dal Borgo.


Součástí CHKO Český ráj jsou Prachovské skály oblíbený cíl turistů. Je to skalní uskupení pískovcových útvarů různých tvarů. Vznikly v období druhohor jako usazeniny na okraji moře.


Na čedičovém návrší nad městem Sobotka je postaven lovecký zámek s elipsovitým půdorysem Humprech vystavěný v letech 1666–1668.